DaTuner: Akort etmenin en kolay yolu!

DaTuner: Akort etmenin en kolay yolu!

Enstrüman akort etme konusunda ücretli ve ücretsiz birçok mobil uygulama hali hazırda mevcut. DaTuner da ücretsiz(ücretli profesyonel seçeneği de var) akort etme uygulamalarından bir tanesi. Bu yazıda olumlu ve olumsuz yanlarıyla birkaç senedir kullandığım DaTuner uygulamasındaki deneyimlerimi sizinle paylaşacağım.

Öncelikle akort uygulamaları hepsinin genel çalışma mantığı aynıdır. Telefonunuzdaki dahili mikrofonu kullanarak sesi algılarlar ve istediğiniz sese getirmeniz için size birtakım işaretler vererek teli germenizi veya gevşetmenizi isterler.

DaTuner in olumlu yanları.

1-DaTuner rakiplerine göre en basit arayüzlerden bir tanesine sahip. Bazı diğer akort uygulamalarındaki karışıklık özellikle telleri germe-gevşetme konusunda kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor. DaTunerin arayüzündeki bu sadelik uygulamayı gayet kullanışlı bir hale getiriyor.

datuner başlangıç

2-Sade arayüzü ve kullanım kolaylığının yanı sıra, DaTuner kullanıcılarına açılış ekranının bize göre sol tarafında bulunan ve resimde okla gösterdiğim panel sayesinde desibel ayarlarını değiştirme imkanı sunuyor. Desibel ayarını düşürdükçe uygulama daha az hassas hale geliyor. Bu sayede eğer bulunduğunuz mekanda, arka planda çok gürültü varsa DaTuner bu gürültüleri duymayarak sadece dibinde ses çıkarttığınız tele odaklanıp gürültülü mekanlarda dahi akortunuzu kolaylıkla ayarlamanızı sağlıyor.

3- DaTuner ücretsiz versiyonunun içerisinde birkaç farklı enstrümanın akort düzeninin kayıtlı olduğu bir seçeneğe sahip. Örneğin siz gitarınızın akortunu ayarlamak istiyorsanız, aşağıdaki sekmelerden gitarı seçip istediğiniz tonu belirleyince uygulama telleri sırasıyla hangi sese ayarlamanız gerektiğini size kendisi söylüyor. Böyle bir özelliğe sahip olması olumlu bir durum, ancak bu özellik içerisinde aşağıdaki enstrümanlar dışındaki seçenekler için Premium almanız isteniyor. Bunu da konusu açılmışken belirmek istedim.

4- Uygulamanın güzel taraflarından bir tanesi de oktav aralığının çok geniş olması. Bu özelliği sayesinde çok ince seslere sahip enstrümanlara dahi kolaylıkla akort çekebiliyorsunuz.

Olumsuz Yanları

1-Daha önce de söylediğim gibi birkaç farklı akort uygulamasını denemiş olmama rağmen DaTunere denk geldikten sonra hiç değiştirmedim ve yıllardır kullanıyorum. Eskiden reklam dahi yoktu uygulamada. Ama yaklaşık bir seneden beri reklam almaya başladılar. Uygulama açılırken tüm ekranı kapsayan bir reklam açılıyor, ancak kapatmak için sizi 5-10 saniye bekletmiyor. Kapatma düğmesi direkt aktif olarak açılıyor reklam. Daha sonra ekranın altında sabit bir reklam duruyor, ama akort yapmanızı engelleyecek başka bir reklam kesinlikle açılmıyor.

2-Uygulamanın içindeki Türkçe çeviri başarısız. Eğer birkaç gün boyunca kullanmazsanız ”Seni ayarlamayı özledik” tarzı bildirimler alabilirsiniz :). Ayarlar kısmında da başarılı bir çeviri var denilemez.

Evet burada yazımın sonuna geliyorum. DaTuner daha birçok özelliğe sahip bir uygulama. Ama ben öne çıkan bir kaç olumlu ve olumsuz özelliğini sizlere anlatmaya çalıştım. Herkese bol müzikli bir hayat diliyorum.

Görüşürüz teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir