CamScanner nedir? Nasıl kullanılır? Ücretli mi?

CamScanner nedir? Nasıl kullanılır? Ücretli mi?

Herkese merhabalar. Umarım keyifler iyidir. Bu yazıda CamScanner nedir, nasıl kullanılır, ücretli mi vb. konularda size tecrübemi aktaracağım. Pandemi hayatımızı birçok alanda olumsuz etkiledi ve eğitim de bu alanlardan biri. Dünyadaki ülkelerin büyük bir kısmında eğitim online olarak devam ediyor. Camscanner da bu online eğitim sürecinde ödev, sınav vs. yi okulunuzun sistemine yüklerken sizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Ben bu uygulamanın ÜCRETSİZ versiyonunu kullandım, dolayısıyla anlattıklarım ücretsiz versiyon için geçerlidir. Haydi başlayalım!!

CamScanner Uygulama künyesi

  • Uygulamanın ücretsiz versiyonunda reklam var, ücretsiz versiyon çoğu kullanıcısı için yeterli olduğundan reklam veriyor. Ama reklamlar tarama işlemini bitirip maille kendime atarken karşıma çıktı hep.
  • Boyutu cihaza göre değişir diye yazılmış benim telefonumda dosyalarla beraber 182MB yer kaplıyor.
  • ÖNEMLİ: Yorumlarında 3 günlük premium deneme süresinden sonra otomatik olarak üyelik başlattığı yazılmış, Lütfen dikkatli olun. Deneme süreci falan başlatmayın, ücretsiz versiyon zaten her şeye yetiyor.
  • Play store da 4.7 puan almış, cidden yüksek bir puan. Ücretsizler arasında ilk üçe girer bence. (Premium versiyonu var, burada ücretsiz halinden bahsediyorum)

CamScanner nedir? Nasıl kullanılır?

En basit haliyle anlatacak olursam CamScanner nedir, adı üstünde bir scanner yani bir tarama uygulamasıdır. Elinizdeki A4 veya başka bir kağıda yaptığınız bir ödevi veya sınavı PDF formatına dönüştürerek bilgisayara veya telefonunuza aktarmanızı sağlar. Tabi sadece PDF formatı değil, CamScanner word, excel gibi diğer formatlara da dönüştürebiliyor.(bunların bazıları ücretli versiyonda mümkün maalesef) Dönüştürdükten sonra ister telefonunuza kaydediyorsunuz, ister maille veya whatsapp yoluyla yollayabiliyorsunuz, seçim size kalmış. Ben genelde maille atıp oradan alıyorum.

Peki Camscanner nasıl kullanılır? Bunu rahat anlamanız için aşama aşama anlatmak istiyorum, başlayalım.

1-Uygulamanın açılış ekranı aşağıda görüldüğü gibi. Sağ alttaki kamera ikonuna tıklayarak uygulamanın kendi kamerasını açıyorsunuz.

2-Kamera açılınca, çerçevesine taratmak istediğiniz belgeyi denk getiriyorsunuz ve ortadaki fotoğraf çekme tuşuna basıyorsunuz. Yazımın berbatlığından dolayı özür dilerim 🙁

3- Bastıktan sonra uygulama beyaz renkteki belgenin sınırlarını çiziyor, %90 doğru çizer hiç ayarlama yapmanıza gerek kalmaz. Yaparsa da manuel olarak sınırları kendiniz belirleyebiliyorsunuz, ve sağ alttaki ileri tuşuna basıyorsunuz.

4- Daha sonra aşağıda görüldüğü gibi resmi kırpıyor ve beyaz renkteki belgeyi siyah beyaz haline getiriyor. Sağ alttaki tik işaretine tıkladığınızda bu dosyayı kaydediyor.

5- Daha sonra söyle bir ekran açılıyor. İki veya daha çok sayfayı taratmak istiyorsanız sağ alttaki kamera ikonuna tıklayıp aynı işlemleri yapıyorsunuz, tek pdf dosyasında birleştiriyor. Ben tek sayda yapacağım için yukarıdaki pdf yazan yere basıyoruz.

6- Oraya bastıktan sonra şöyle bir ekran açılıyor. Burada da paylaş yazan yere basıyoruz.

7- Son olarak hangi uygulama aracılığıyla paylaşmak istiyorsak onu seçiyoruz ve paylaşıyoruz. Gördüğünüz gibi bilgisayara direkt aktarma seçeneği de mevcut.

Evet arkadaşlar burada yazımın sonuna geliyorum. Hepinize eğitim ve öğretim hayatınızda başarılar dilerim. Umarım bu yazı hepinize faydalı olmuştur. Sitemiz yazarları tarafından önerilen oyunlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hoşçakalın, görüşürüz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir