Empires and Puzzles Nasıl Oynanır? Öneriyoruz

Empires and Puzzles Nasıl Oynanır? Öneriyoruz

Herkese merhabalar. Biliyorsunuz önceki yazımızda Türkiye, Almanya ve Amerika’da ayrı ayrı en çok indirilen 30 mobil oyunun yer aldığı listeleri sizlerle paylaşmıştık. O listelerde üst sıralarda olan bazı oyunları deneyeceğimizi söylemiştik. Bu kapsamda önceki yazımızda State of Survival’ı oynadık, inceledik ve sizlere önerdik. Karşınızda yine bu listelerde yer alan bir oyun var: Empires and Puzzles (bulmaca-3’lü eşleştirme-RPG oyunu).

Empires and Puzzles Oyun Künyesi, Empires and Puzzles Nasıl Oynanır?  Hepsi ve daha fazlası bu yazımızda!!

Empires and Puzzles Künyesi

Artık biliyorsunuz bizim bir ön-testimiz var oyunlar için. O testi geçmeyen oyunları bu sayfada görmüyorsunuz. Vaktinizi boşa harcamayın istiyoruz. Bir örnek veriyim size: Almanya ve Amerika’da en çok oynanan oyunlardan biri olan “Kick The Buddy” oyunu testimizi geçemedi. O kadar çok reklam var ki!! Bu sayfada olmayacak oyun bu haliyle. Ön-testimizde, aşağıdaki özellikleri sağlamayan oyunları sizin için eliyoruz.

Hadi gelin Empires and Puzzles künyesine bakalım.

 1. Google Play Store’da 2 milyondan fazla oyla 4.2 puan almış bir oyundan bahsediyoruz. App Store’da 4.5 puan.
 2. Yer kaplamıyor desek yeridir. 233 MB. Isınma yok, şarj manyağı kesinlikle değil.
 3. TÜRKÇE dil desteği var. Türk oyuncular buluşmuşlar ve klanlar kurulmuş.
 4. Haritalarda bekleme yok! Geçişlerde bekleme yok. Bazı oyunlar bunu yapıyor işte. Sıfır bekleme.
 5. REKLAM YOK.
 6. Oyundan çıkmak isteyince geri tuşuyla çıkıyor.
 7. Dik ekran oynanıyor ve renk seçimleri, görsel etkiler gözü yormuyor.
 8. Şubat içinde güncelleme olmuş ve firma yorumlara cevap veriyor.

Hadi gelin cep telefonumuzdan aldığımız ekran görüntüleri ile şu soruya cevap verelim:

Empires and Puzzles Nasıl Oynanır?

Öncelikle şunu hemen paylaşayım. Oyunun diğer 3’lü eşleştirme (ben patlatma diyorum) bulmaca oyunlarından en büyük farkı çok sayıda farklı yeteneklere sahip kahraman sunması. Ayrıca, şehir gelişimi gayet hızlı ilerlerken, savaşlarda kullanacağınız bazı eşyaların da olması ve üretilmesi canlılık katıyor. Yani gerek haritalarda gerekse savaşlarda ve PVP alanında kahraman seçimi oyunun RPG-strateji özelliğini oluşturuyor. Üzerine de 3’lü eşleştirme taktikleri. Hadi gelin ana bölümlere bakalım.

 • Şehir alanı

empires and puzzles ana ekran şehir

Ekranın dik olmasını nedense tercih ediyorum. Alıştığımız için olabilir. Şehirde dikkat çeken ana bölümler şunlar: Eğitim alanları, ana kale, üretim alanları. El altta ise menüler yer alıyor. Onlara geçmeden şehir gelişimi diğer oyunlardan farklı değil. Ana kale kaç lvl olursa diğer şehir binaları da o seviyeye yükseltiliyor ve üretimleri, çalışmaları artıyor. Üretim binalarında 1. kaynak (demir ve et) 2. eşya (sağlık iksiri gibi) üretebilirsiniz. Yeni başladığınızda şunu gözden kaçırmayın. Haritada boş bina yerleri vardır. Doldurmayı unutmayın. Et ve demir çok çok önemli. Sebebi ise bu oyunun en önemli binasında yapacağınız geliştirmeler bu kaynaklara ihtiyaç duyuyor. O bina “Kahraman Akademisi” “Kahraman Eğitimi”. 

 • Harita

Haritaya geçtiğinizde dünya haritasında ilerliyorsunuz. Diğer oyunlarda ki gibi. Takımlarınızı deneme şansı ve kaynak toplama şansınız oluyor. Bazı bölümler ayrıca kahraman da atabiliyor.

Savaşlar şu şekilde gerçekleşiyor. Mantık basit. Farklı renklerde farklı kahramanlarınız var. O renklerden eşleştirme yaptığınızda düşmana vuruyorsunuz ve bu eşleştirmeler kahramanların manası doluyor. Kahraman manası tam dolunca özel yetenekler açılıyor ve kullanabiliyorsunuz. Bu yeteneği belli bir düşmana yönlendirmek için düşmana önce tıklayın sonra kahramana tıklayıp dolan yeteneği kullanın. Aşağıdaki resimde örneğin en soldaki kahramanım balta atışı yeteneğiyle vuruyor.

empires and puzzles savaşlar

Savaşlarda diğer çok çok önemli durum düşmanların da bir rengi var. Her renk için en güçlü vuruş yapan renk var. Savaşlarda bu sıralama hep sol üstte yer alıyor . Aşağıdaki resimde örneğin düşmanlar kırmızı ve mor. Hangi renkle eşleştirme yapmam ve vurmam gerek? Kırmızıya en iyi mavi vuruyor (sol üst köşe).

Peki maviyle saldırabiliyor muyum yukarıdaki resimde? Hayır. Eşleşme yok! Mavi ile saldırsaydım güçlü hasar verebilirdim ve mavi renkli kahramanımın (soldan ikinci) manası birleştirdiğim maviler kadar dolardı. Maviyle vurmadığım için aşağıdaki resimdeki gibi güçsüz vuruş yapmış olacağım.

Bu resimde boss mavi ve kombo yaparak ikinci vuruşum yeşil olacak. Yani kombo hem saldırımı arttıracak hem de yeşil en güçlü vuruşu yapacak. Harika! Son olarak da şehirde ürettiğiniz eşyaları (bu resimde can iksiri) savaş başlamadan takımın kullanımı için ekleyebiliyorsunuz.

Alt menüye devam edelim.

 • Kahramanlar

Oyunun en önemli ve zevkli sistemi kahraman çıkarma – geliştirme- güçlendirme – eğitme sistemi. Kahramanlarınızı istediğiniz gibi takıma ekleyip çıkarabiliyorsunuz.

Kahraman çağırma, şehir ekranında sağdaki “çağrı portalından”. Elbette ücretsiz imkanlar günlük ve haftalık. Daha fazlası için para harcamak gerek. Buradan para kazanmayı amaçlıyorlar, her oyunda olduğu gibi.

 

Alt menüde “kahramanlar”a tıkladığınızda takımınız ve tüm kahramanlar çıkar. Bu bölümde takımda olan kahramanların üzerine tıklayarak geliştirme yapabiliyorsunuz. Geliştirme diğer kahramanlarla ve bazı kaynaklarla oluyor.

empires and puzzles kahraman sistemi

Ayrıca, tıkladığınız kahramanın özelliklerini görüyorsunuz. Her biri kendine özel ve bu oyunu çekici, sürükleyici yapıyor. Benim yeni başlamış takımımda şifacı var, zehirci var, alancı var, atk artışı etkisi var…Yani ilerledikçe bir çok özel kahraman bizi bekliyor. Örnek yapalım daha iyi anlaşılsın.

Diyelim ki Bane var elimizde. Önce kahraman, manasını sarı renkle dolduruyor kendi sarı çünkü. Ayrıca, altında yetenek özelliği yazıyor. Son olarak da bakın 2 seçenek var: Seviye Yükselişi. Yükseliş. Mantığı çok basit. Bane 3 yıldız di mi? 3 yükseliş yaşayabilir. Her yükseliş için Bane 10 seviye almalı. Yani önce Bane seviye 10 olacak ondan sonra 1 yükseliş. Seviye 20 yükseliş 2. Seviye 30 yükseliş 3. 3 yıldız zaten 3 yükseliş. Seviye yükseltmek için kahraman ve et toplamak gerek. Yükseliş almak için gerekli malzemeleri yükselişe basıp görün. Tüm kaynaklar haritalardan düşer sorun yok.

Ama en önemli üretim alanı “EĞİT/EĞİTİM KAMPI” binanız. Kahramları buradan üretebilirsiniz

Çünkü bu binada sıradan kahramanlar ve sıra dışı kahramanlar eğitmek mümkün. Bunları istediğimiz kahramanı yükseltmek için kullanabiliriz. Peki sıradan kahraman eğitimini ne belirler? Ana ekranda sağ üst köşede yeşil renkte kadın-erkek resmi vardır. Bu sizin asker sayınızdır. Bu askerleri kullanarak belli bir et karşılığı eğitim yaparsınız. Unutmayın “Ev” binanızın sayısı ve seviyesi asker sayısını belirler. Ayrıca, kahramanların eğitim hızı da Eğitim Kampının seviyesine bağlıdır.

Peki tüm şehir binalarının seviyesi neye bağlıdır? Ana kalenin seviyesi tabi. Yani hızlı gelişmek için Kalenizi bir an önce lvl 5 yapın ki diğer binalar da eşlik etsin. Kaynak sorunu yaşamamak için şehirde boş alanlara çiftlik ve demirci kurun. Harita açın. Unutmayın eğer diyelim ki yenildiniz harita çok güçlü, bitirmiş olduğunuz haritaları tekrar yapabilirsiniz.

 Devam edelim. Alt menüye.

 • Misyonlar: Görevler arkadaşlar klasik. Bakıp yapın.
 • İttifak: Türk birlikleri hazır. Türk oyuncular oyundalar. Birlik sayfası fena değil.

empires and puzzles ittifak

İttifakta Titanlara saldırmayı unutmayın. Gün bittiğinde ödül gelecektir.

Diğer kısımları tanıtma ihtiyacı duymuyorum. Alt menüde sağdaki Menü resmine tıklarsanız ikinci alt menüye geçer. Orada en önemli bölüm çantanız. Arada kontrol edin.

Bu son bölümde Empires and Puzzles Nasıl Oynanır? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Önemli bölümleri, noktaları sıraladık. Eğer patlatma oyunlarını seviyorsanız ve RPG-strateji hoşunuza gidiyorsa alın size ikisinin birleşimi: Empires and Puzzles. Oynanışı ve içeriği gerçekten güzel.

Ancak, oyunun eleştirilecek belki de tek noktası var. Ve bu önemli bir sorun: Enerji sıkıntısı para harcamadan giderilmiyor. 

Görüşürüz. Çok teşekkürler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir